Kąpiel psa

Marzec 17, 2008

pies14.jpg

Podczas kąpieli psa należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należy pilnować stałej temperatury wody podczas kąpieli i nie używać zbyt gorącej i zbyt zimnej wody. Po namydleniu należy psa dobrze spłukać wodą, uważając aby nic nie dostało się psu do nosa, uszu i oczu. Po kąpieli trzymać psa w domu dopóki całkowicie nie wyschnie.

Najlepiej planować kąpiel psa na wieczór, po jedzeniu i ostatnim spacerze. Do zmoczenia sierści, a potem do jej spłukania najlepszy jest prysznic. Jeśli nim nie dysponujemy, polewamy psa z wiaderka lub kubeczka. Ponieważ kąpiel usuwa z psiej sierści substancje tłuszczowe, zabezpieczające ją przed przemoczeniem i zwiększające jej zdolności izolacyjne, nie należy tego zabiegu dokonywać zbyt często. Po zdjęciu obroży stawiamy zwierzę w wannie lub umywalce.W uszach należy umieścić tampony z waty, aby zapobiec dostaniu się do nich wody – może to spowodować zapalenie psiego ucha. Teraz trzeba sierść dokładnie zmoczyć, posuwając się od szyi do ogona. Wcześniej przygotowujemy w kubku szampon, zmieszany z niewielką ilością wody. Szampon powinien być starannie dobrany do rodzaju i aktualnego stanu włosa naszego psa. Szampon należy dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni i dobrze wetrzeć. Uważać trzeba, aby nie dostał się on do oczu, uszu, nosa i pyska, szczególnie jeśli jest to szampon zawierający składniki owadobójcze. Woda używana do kąpieli powinna być umiarkowanie ciepła, nigdy zimna ani gorąca i utrzymywać w miarę jednakową temperaturę.

Po bardzo dokładnym wypłukaniu należy odcisnąć nadmiar wody z sierści, od góry do dołu. Teraz można już psa wyjąć z wanny i umieścić na dużym ręczniku. Trzeba mu najpierw pozwolić na energiczne wytrzepanie reszty wody, zmienić ręcznik na suchy i porządnie wytrzeć. W miarę potrzeby zmieniać ręczniki, a jeśli pies na to pozwala, dokończyć suszenia przy pomocy suszarki do włosów. Jeśli używamy suszarki, trzeba psa jednocześnie szczotkować. Przyspieszy to suszenie i pozwoli na ładne ułożenie włosa w pożądanym kierunku. Jeśli nasz pies wymaga częstego kąpania, na przykład w sezonie wystawowym, warto zaopatrzyć się w specjalną, stojącą suszarkę – mamy wtedy obie ręce wolne do szczotkowania i czesania.

Reklamy

Komentarzy 11 to “Kąpiel psa”

 1. Aga Says:

  kocham psy 😉

 2. Domi Says:

  Bardzo fajnych informacji o psach i interesujących.Ja też mam blog , ale jest innych rzeczy , ale był utworony dopiero w wakacje. http://dominika359.blog.interia.pl/ Pozdrowienia!!!

 3. I love Pusia Says:

  Mój piesek wykąpany dziś będzie.(21 maj 2011r.)Tak się cieszę! i ten jej otrzep po kąpieli kocham to!
  kocham wszystkie zwierzaczki, ale moją kochaną, małą Pusię pieska najbardziej na świecie ze wszystkich zwierzątek świata! I choć nie jest upiększana ani rasowa tylko codziennie szczotkowana karmiona i napojona i ma spacery codziennie. Mieszka w swojej ukochanej budzie, jest puszczana ze smyczy na noce i na dnie, kocham jak szceka! kocham ją!

 4. Anonim Says:

  Ja też kocham psy szczegulnie małe xd

 5. Sieheń Says:

  thx dowiedziałem się prawie wszystkiego co chciałem tego co chciałem(możecie zamontować tu jeszcze jakiego mydła użyć), a tak to macie SUPER stronę.

 6. Sieheń Says:

  Mój piesek wykąpany dziś będzie.(04 grudzień 2011r.)Tak się cieszę! i ten jej otrzep po kąpieli kocham to!
  kocham wszystkie zwierzaczki, ale moją kochaną, małą pieska najbardziej na świecie ze wszystkich zwierzątek świata! I choć nie jest upiększana ani rasowa tylko codziennie szczotkowana karmiona i napojona i ma spacery codziennie. Mieszka w swojej ukochanej budzie, jest puszczana ze smyczy na noce i na dnie, kocham jak szczeka! kocham go!

 7. elf1987 Says:

  autor nie napisał jednak bardzo ważnej rzeczy. Nadmierne kąpanie szkodzi psiej odporności na choroby i alergie!!!
  To raz. A dwa, że nie można kąpać szczeniaków, nawet w samej wodzie z kranu, co innego, gdy deszcz go zmoczy. Szczenie może mieć problem z łuszczeniem się skóry i łupieżem na całej powierzchni sierści. Nie można oczywiście też używać mocnych szamponów przeznaczonych dla człowieka.
  Alternatywa jest inna zaś: gdy szczeniak się ostro zabrudzi, należy przetrzeć go zwilżoną szmatką, i nic poza tym, żadnych detergentów i innych takich. Gdy pies będzie miał już pierwsze dwa miesiące życia za sobą, wtedy można rozpocząć bez stresu i obaw mycie z szamponem dla psów.


 8. Ja mam 7dmio miesiecznego szczeniaka wabi sie pikuś jest taki kochany jak jem to stoi obok mie i musze mu co nieco dac a dzis oddałam mu swoja rybe


 9. I nic nie zjadlam a teraz jestem glodna:-) 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: